Analityka sądowa
07 10 2022
Link do książki „Analityka sądowa”: https://ksiegarnia.pwn.pl/Analityka-sadowa,970025518,p.html
Analityka sądowa jest dziedziną nauki i praktyki chemicznej, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno od strony naukowej, jak i dydaktycznej. Książka powstała z inicjatywy członków Zespołu Analityki Sądowej i Toksykologicznej Komitetu Chemii Analitycznej PAN, którzy wraz z innymi zaproszonymi specjalistami są autorami poszczególnych rozdziałów. Autorem rozdziału 7 i współautorem 31 rozdziału jest dr Michał Dobrowolski z Wydziału Chemii UW (Zakład Chemii Teoretycznej i Strukturalnej, Pracownia Krystalochemii).
Publikacja podzielona jest na cztery części:
Część I. Nowoczesne metody analityczne w chemii sądowej
Część II. Analiza toksykologiczna
Część III. Analiza śladów kryminalistycznych
Część IV. Inne zagadnienia
Zadania analityka sądowego dotyczą zarówno toksykologii sądowej, jak i fizykochemii kryminalistycznej i te dwa obszary tematyczne zajmują główne miejsce w książce. Autorom bardzo zależało, aby Czytelnicy mogli zapoznać się również z aktualnymi metodami analitycznymi i nowoczesną aparaturą używaną w analityce sądowej i dlatego część książki jest temu poświęcona. Treść uzupełniają rozdziały dotyczące metod chemometrycznych i aspektów prawnych poszerzające ściśle eksperymentalne spojrzenie na chemię i analitykę sądową.
Książka jest skierowana do specjalistów zainteresowanych aspektami analitycznymi w takich dziedzinach jak: chemia sądowa, medycyna sądowa, toksykologia i farmacja. Będzie przydatna zarówno ekspertom sądowym pracującym w instytucjach branżowych, jak i kadrze naukowej i studentom. Zawarte w niej treści pomogą w prowadzeniu zajęć dydaktycznych z zakresu chemii sądowej, jakie w różnych formach programowych są coraz częściej organizowane w polskich uczelniach. Pozycja ta może też z pewnością zainteresować osoby spoza wymienionego grona specjalistów, znajdą oni bowiem w niej wiele – tak modnych teraz – wątków kryminalistycznych, a także związanych z narkotykami, stanowiącymi przecież powszechne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.