26. Festiwal Nauki na Wydziale Chemii UW [RELACJA]

W dniach 16-30.09.2022 odbył się 26. Festiwal Nauki. Podczas tegorocznego Festiwalu odbywały się spotkania w formie lekcji dla szkół oraz wykładów lub warsztatów w formie zajęć popołudniowych.

W tym roku zorganizowaliśmy:

Lekcje:

• Sekretne życie spinów jądrowych – dr hab. Piotr Garbacz
  • Pocztówki z Plastisfery – dr Agnieszka Dąbrowska
  • Na tropie tajemnicy masy atomowej – dr Marcin Strawski
  • Świat atomów w komputerze: projektowanie nowych antybiotyków – dr Marta Kulik

Spotkania:

• In vino veritas – kilka refleksji chemika – prof. dr hab. Zbigniew Czarnocki
  • Oddziaływanie światła z materią. Spektrofluorymetryczne oznaczanie zawartości chininy w toniku – dr Anna Kisiel-Kwiatek
  • Ekologiczna energia z węgla, czyli o super własnościach superkondensatorów – dr Magdalenia Skunik-Nuckowska i mgr Natalia Wisińska
  • Jak pracuje nowoczesne laboratorium? Wycieczka od genu do białka oraz Krystalizacja białka – dr Katarzyna Bandyra, dr Maria Klimecka, mgr Matylda Izert, mgr Natalia Karolak, mgr Daria Dawidziak, mgr Madhuri Kanavalli, mgr Małgorzata Krupska.

W sobotę, 24.09.2022 odbyło się coroczne spotkanie „Przygody z chemią” koordynowane przez dr Agatę Kowalczyk, a w którego przeprowadzenie zaangażowało się 60 osób, w tym pracowników, doktorantów i studentów.

Spotkanie „Przygoda z Chemią” uzyskało II miejsce w plebiscycie na najlepsze spotkanie 26. edycji Festiwalu Nauki w Warszawie (ocenie podlegało 314 wydarzeń).

Wszystkie spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. W sumie podczas całego tygodnia w zajęciach brało udział ok. 500 uczestników.

Chciałabym serdecznie podziękować tegorocznym organizatorom spotkań Festiwalu Nauki. Jak co roku z olbrzymią pasją i oddaniem podjęli się Oni zorganizowania spotkań festiwalowych. Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do nas w przyszłym roku.

dr hab. Anna Piątek, prof. ucz.
Koordynator Festiwalu Nauki na Wydziale Chemii

Fot. Karolina Dudzińska, Agata Kowalczyk/WCh UW