Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Pismo uczelni na zimę

Czym jest diduch, kto „zagania kozy na Malankę”, jaką bożonarodzeniową symbolikę posiadają rośliny, czego można nauczyć się od Noblisty pisząc doktorat, dlaczego naukowiec z UW nazwał nowo odkryty minerał „borzęckit”, o czym książę Karol rozmawiał ze studentami w Sali Złotej na UW – odpowiedzi na te pytania można znaleźć w nowym numerze pisma uczelni „UW”. Czasopismo właśnie ukazało się w wersji elektronicznej.

W numerze proponujemy spojrzenie na Boże Narodzenie z innych perspektyw. Po pierwsze, okiem botanika, ponieważ wiele bożonarodzeniowych symboli ma roślinne korzenie, o czym w swoim felietonie przypomina prof. Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego UW („Kutia i podłaźniczka, czyli botanizowanie świąteczne”, s. 59). Po drugie – zapoznając się z tradycją. O tym, czym jest diduch, jakim okrzykiem witany jest poranek 7 stycznia czy kto „zagania kozy na Malankę”, można dowiedzieć się z tekstu „Święta w Ukrainie: tradycje i symbole” (s. 48).

Nowy rok jest często czasem podsumowań i postanowień. W wydaniu prezentujemy miniprzewodnik po wybranych (dotychczasowych oraz planowanych) działaniach UW w zakresie równości, umiędzynarodowienia, rozwoju kariery naukowej czy wsparcia mobilności. Są one zgodne z zasadami opisanymi w Europejskiej Karcie Naukowca oraz Kodeksie Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, o czym świadczy decyzja Komisji Europejskiej o odnowieniu wyróżnienia „HR Excellence in Research” dla UW.

W listopadzie zostały przyznane nagrody i wyróżnienia rektora za działalność naukową i dydaktyczną. O laureatach, ich działalności oraz samej nagrodzie można przeczytać w tekście „Najlepsi z najlepszych” (s. 20). Publikujemy też wywiady ze zdobywcami innych nagród naukowych: Narodowego Centrum Nauki oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej („Odkrywanie społeczności”, s. 24).

Świąteczne felietony

W felietonach nie zabrakło tematyki świątecznej. Maria Cywińska kieruje do społeczności UW świąteczno-noworoczne życzenia („Wszystkiego lepszego!”, s. 63), a prof. Katarzyna Kłosińska podpowiada, gdzie szukać źródeł wyrazu „kolęda” („Święta, gody czy kolęda?”, s. 65). W dziale „Szczypta zieleni”, prof. Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego UW, prezentuje bożonarodzeniową symbolikę roślin, a Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska – przepis na zimową kapustę z żurawiną („Nie tylko zimowy dodatek”, s. 61).

W październiku po raz kolejny ogłoszono laureatów Nagrody Nobla. W nawiązaniu do tego wydarzenia, Jacek Sztolcman odnosi się do budowania marki najbardziej prestiżowej nagrody świata („Czy nadal potrzebujemy Nagrody Nobla?”, s. 64). Ponadto, w nowym numerze dr Marcin Trepczyński opowiada o tym, jak porażająco namacalne może być twierdzenie Protagorasa z Abdery, że „człowiek jest miarą wszechrzeczy” („Miara wszechrzeczy”, s. 62). Bieżący numer zawiera również ostatni artykuł dr. hab. Roberta Gawkowskiego z cyklu „Z Archiwum UW” („Tadeusz Brzeski – rektor bez obrazu”, s. 66).

Pismo uczelni w wersji elektronicznej można pobrać ze strony głównej UW. Wydanie papierowe będzie dostępne pod koniec grudnia m.in. w Pałacu Kazimierzowskim oraz Auditorium Maximum na terenie kampusu przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

 

Źródło: www.uw.edu.pl