Uroczystość wręczenia Nagrody naukowej im. Profesora Stefana Pieńkowskiego [RELACJA]
20 12 2022
Dr hab. Wiktor Lewandowski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego został tegorocznym laureatem Nagrody naukowej im. Profesora Stefana Pieńkowskiego, przyznawanej co dwa lata młodym naukowcom za znaczące osiągnięcia naukowe w dziedzinie eksperymentalnej fizyki, astronomii, chemii i biologii. Fundatorami nagrody są: dr Marek Maria Pieńkowski, działający za pośrednictwem Fundacji Marka Marii Pieńkowskiego oraz Fundacja Kościuszkowska. Tegoroczny laureat projektuje materiały optyczne, które są przyszłością technologii XXI wieku, znajdują szerokie zastosowanie m.in. w produkcji nowoczesnych wyświetlaczy ciekłokrystalicznych.
Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 19 grudnia 2022 r. na Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda na Wydziale Fizyki UW. Podczas Konwersatorium, współorganizowanego z tej okazji przez trzy wydziały: Wydział Fizyki UW, Wydział Chemii UW i Wydział Biologii UW laureat wygłosił wykład pt. „Rekonfigurowalne i chiralne nanomateriały ciekłokrystaliczne do technologii fotonicznych”.
Tegoroczny laureat Nagrody naukowej im. Stefana Pieńkowskiego dr hab. Wiktor Lewandowski jest adiunktem w Zakładzie Chemii Organicznej i Technologii Chemicznej Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył studia na Wydziale Biologii i Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego (tu także obronił z wyróżnieniem doktorat), stażował m.in. w Massachusetts Institute of Technology w USA, na Uniwersytecie Mariborskim na Słowenii oraz w CICbiomaGUNE w Hiszpanii. Jest laureatem programów START, INTER i FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Kieruje prężnym zespołem badawczym, a wyniki prac publikuje w najlepszych czasopismach naukowych. Ma też już na koncie 2 patenty.
Nagroda naukowa im. Profesora Stefana Pieńkowskiego
Nagroda naukowa im. Profesora Stefana Pieńkowskiego została ustanowiona przez Radę Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego dla upamiętnienia Profesora Stefana Pieńkowskiego, twórcy warszawskiego ośrodka fizyki. Nagroda przyznawana jest od 2004 r. (od 2020 r. co dwa lata) młodym polskim naukowcom, którzy nie ukończyli 40 roku życia, za znaczące osiągnięcia naukowe w dziedzinie eksperymentalnej fizyki, astronomii, chemii i biologii. Szczególną wagę przywiązuje się do umiejętności tworzenia lub współtworzenia zespołu naukowego przez kandydata oraz wprowadzania nowych tematów badawczych do polskich laboratoriów. Inicjatorem i pierwszym fundatorem nagrody jest dr Marek Maria Pieńkowski działający za pośrednictwem Fundacji Marka Marii Pieńkowskiego. Od 2020 r. współfundatorem jest Fundacja Kościuszkowska. Laureat otrzymuje stypendium w wysokości 50 000 złotych oraz medal Fundacji Marka Marii Pieńkowskiego.
W skład tegorocznej Kapituły nagrody wchodzą: dr Grażyna Czetwertyńska, prof. ucz., Prezes Fundacji Kościuszkowskiej Polska, prof. dr hab. Paweł Kowalczyk, Dyrektor Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki UW (przewodniczący), prof. dr hab. Andrzej Kudelski, Dziekan Wydziału Chemii UW, dr Marek Maria Pieńkowski, Prezydent Fundacji Marka Marii Pieńkowskiego (inicjator nagrody), prof. dr hab. Krzysztof Spalik, Dziekan Wydziału Biologii UW, prof. dr hab. Michał Szymański, Dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UW, prof. dr hab. Dariusz Śladowski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, prof. dr hab. Dariusz Wasik, Dziekan Wydziału Fizyki UW, prof. dr hab. Andrzej Kajetan Wróblewski, Wydział Fizyki UW
Profesor Stefan Pieńkowski był twórcą ośrodka fizyki doświadczalnej na Hożej, kierownikiem Zakładu Fizyki Doświadczalnej UW a potem dyrektorem Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW (1921-1953). Prace doświadczalne prowadził głównie nad zjawiskiem fotoluminescencji, zjawiskiem Ramana, zastosowaniami promieni X do analizy strukturalnej i promieniotwórczością. Ogromną zasługą profesora Pieńkowskiego było stworzenie warszawskiej szkoły fizyki doświadczalnej, w której rozwijano wszystkie kierunki badań i z której wyszło kilkudziesięciu późniejszych profesorów fizyki wyższych uczelni. Wywarł wielki wpływ na całą fizykę polską, zwłaszcza na Uniwersytecie Warszawskim, którego był profesorem od roku 1919, rektorem w latach 1925-1926, 1933-1936, 1945-47 i na Tajnym Uniwersytecie w czasie okupacji. Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk, współzałożycielem i wieloletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
Fundacja Marka Marii Pieńkowskiego rozpoczęła działalność w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W grudniu 2008 roku została zarejestrowana również w Polsce. Celem fundacji jest prowadzenie, finansowanie oraz pomoc, wspieranie i promocja działalności społecznej w zakresie kultury i sztuki, nauki i oświaty skierowana do młodego pokolenia, w tym twórców i animatorów kultury, oświaty w kraju i za granicą. Głównymi projektami fundacji są Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne, odbywające się w Pieńkowie w powiecie chełmskim, gromadzące najlepszych młodych artystów wybranych z europejskich i światowych szkół artystycznych, Nagroda Marka Marii Pieńkowskiego dla młodego utalentowanego artysty przyznawana przez Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dla najlepszego studenta I roku Wydziału Malarstwa oraz Nagroda naukowa im. Profesora Stefana Pieńkowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie polskich nauk przyrodniczych.
Strona Fundacji Kościuszkowskiej Polska: https://kfpoland.org/
Strona Fundacji Marka Marii Pieńkowskiego: http://pienkow.com/pl/fundacja/
Materiały związane z przyznaniem Nagrody naukowej im. Profesora Stefana Pieńkowskiego (2022):
- Radio Kampus: https://www.fuw.edu.pl/tl_files/press/broadcasts/FUW_2022-12-19.mp3
- Radio dla Ciebie: https://www.rdc.pl/podcast/z-innej-planety_fY7TF0S0caRGGuoABNJe?episode=g8UdulAmoPaeeL5GQRWU
- Podkast „Nauka XXI wieku”: https://www.youtube.com/watch?v=k4PKMgO2ndo
- Polska Agencja Prasowa: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C94661%2Cbadacz-nanomaterialow-dla-fotoniki-laureatem-nagrody-naukowej-im-prof-s
- Strona główna UW: https://www.uw.edu.pl/chemik-z-uw-laureatem-nagrody-naukowej-im-profesora-stefana-pienkowskiego/
- Informacja prasowa FUW: https://www.fuw.edu.pl/informacja-prasowa/news7861.html
Fot. Karolina Dudzińska/WCh UW