Uroczystość zakończenia 69. Olimpiady Chemicznej 17.06.2023 [RELACJA]

W sobotę, 17 czerwca 2023 roku, w Auli AB Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW odbyło się uroczyste zakończenie 69. Olimpiady Chemicznej, prowadzone przez Prezydium Komitetu Głównego: prof. dr. hab. Marka Orlika, prof. dr hab. Aleksandrę Misicką-Kęsik, dr hab. Ewę Poboży, prof. ucz., mgr Wandę Szelągowską i dr Dagmarę Tymecką. Uczestniczyli w tym wydarzeniu laureaci i wyróżnieni w finalnym etapie zawodów, ich nauczyciele, członkowie Komitetu Głównego i Komitetów Okręgowych Olimpiady Chemicznej oraz zaproszeni goście, reprezentujący władze Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Wydziału III Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Zaproszenie przyjęli także m.in.: Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, Dyrektor Instytutu Chemii Fizycznej PAN, z-ca Dyrektora Instytutu Chemii Organicznej PAN, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych oraz sympatycy i byli uczestnicy Olimpiady z różnych uczelni. Obecny był także Wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Zawody tegorocznej Olimpiady Chemicznej, do których przystąpiło 825 uczniów, rozpoczęły się pierwszym etapem (teoretycznym) 26 listopada 2022 roku. W drugim etapie, na który złożyła się część teoretyczna (27 stycznia 2023 r.) i laboratoryjna (28 stycznia 2023 r.), wzięło udział 215 zawodników, a w finale, rozgrywanym w laboratoriach Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (24 marca 2023 r.) i salach wykładowych Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego (25 marca 2023 r.) – 95 zawodników, z których ostatecznie 29 zdobyło tytuł laureata, a 6 – wyróżnienie. Najwyższe lokaty uzyskali:

1. Michał Lipiec z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
  2. Szymon Różański z Uniwersyteckiego LO w Toruniu
  3. Piotr Olbryś z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie

Nagrody dla tych zawodników ufundowali: Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

(pełna lista laureatów i wyróżnionych jest zamieszczona na stronie http://www.olchem.edu.pl.)

Specjalne dodatkowe nagrody od Dziekana Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Chemii Fizycznej PAN, Instytutu Chemii Organicznej PAN oraz Wydawnictwa Naukowego PWN otrzymali zawodnicy, którzy najlepiej rozwiązali zadania z chemii nieorganicznej, chemii fizycznej, chemii organicznej i zadania laboratoryjne. Dwoje najmłodszych zawodników zostało nagrodzonych przez Dziekana Wydziału Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Do udziału w organizowanej przez Szwajcarię 55. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej (IChO), zakwalifikowani zostali:

Michał Lipiec          z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
Piotr Olbryś            z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
Szymon Różański  z Uniwersyteckiego LO w Toruniu
Mikołaj Warda       z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie

Naszej reprezentacji życzymy złotych medali!

Fot. Karolina Dudzińska/WCh UW