I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą
03 07 2023
Panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty i szkolenia metodyczne, spotkania z naukowcami, dydaktykami i ekspertami – to najważniejsze punkty I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą, który od 5 do 9 lipca będzie odbywać się w Jachrance pod Warszawą.
Celem I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą jest budowanie polskiej wspólnoty oświatowej, integracja środowisk polonijnych i polskich za granicą, wymiana doświadczeń nauczycieli i naukowców pracujących poza granicami Polski. Podczas kongresu zostaną wypracowane także propozycje rozwiązań systemowych, które zostaną przedstawione Ministrowi Edukacji i Nauki.
Program kongresu
Kongres będzie się składał z części merytoryczno-szkoleniowej i kulturalno-edukacyjnej. W programie przewidziano m.in. panele dyskusyjne, wykłady popularnonaukowe, warsztaty dydaktyczne oraz szkolenia metodyczne. Odbędą się również spotkania z naukowcami, dydaktykami i ekspertami działającymi na rzecz rozwoju nauki polskiej za granicą, popularyzacji edukacji polskiej i polonijnej w świecie.
W sumie w spotkaniu weźmie udział około 500 gości z 40 państw, m.in. z Ameryk Północnej i Południowej, Australii, Chin czy Indii. Nie zabraknie też uczestników z krajów europejskich.
Oficjalne otwarcie kongresu, w którym weźmie udział Minister Edukacji i Nauki, poprzedzi sesja plenarna prowadzona przez dyrektora Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego Jacka Gołębiowskiego. Wezmą w niej udział przedstawiciele współorganizatorów kongresu oraz służby konsularnej.
Młodzież uczestnicząca w kongresie będzie uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Na trasie wyjazdu znalazły się m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Stare Miasto i Centrum Nauki Kopernik.
Organizatorzy wydarzenia
Głównym organizatorem kongresu jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Współorganizatorami wydarzenia są: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Patronat nad przedsięwzięciem objęła Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda.
Źródło: www.gov.pl