04
07
2023
29 czerwca Senat Uniwersytetu Warszawskiego przyjął Strategię UW na lata 2023–2032. W dokumencie, będącym efektem szerokich konsultacji ze społecznością akademicką, sformułowano cele rozwojowe uczelni dotyczące dydaktyki, badań naukowych, zarządzania i środowiska pracy.
Dokument przedstawia priorytetowe cele strategiczne i operacyjne Uniwersytetu Warszawskiego na kolejnych 10 lat. Odnoszą się one do czterech filarów działalności uczelni (wszechstronne kształcenie, doskonałość badawcza, odpowiedzialne zarządzanie uczelnią oraz rozwój infrastruktury, przyjazne i aktywizujące środowisko pracy) i są ułożone według najważniejszych kontekstów wynikających z bieżących wyzwań i szans Uniwersytetu – tzw. wymiarów (wpływ na społeczeństwo, odpowiedzialność i procesy wewnętrzne, cyfryzacja, budowanie wspólnoty, umiędzynarodowienie).
– Jesteśmy największą społecznością akademicką w kraju, jedną z największych i najbardziej liczących się instytucji akademickich w naszej części Europy, instytucją o ogromnym potencjale i wielkich aspiracjach, na wskroś nowoczesną, z rozwiniętą kulturą innowacyjnych badań i edukacji, kreującą i upowszechniającą nowatorską wiedzę naukową, kształtującą trendy oraz odpowiedzialne postawy, jednocześnie starającą się odpowiadać na aktualne, a także przyszłe wyzwania. Jesteśmy i chcemy być instytucją, która szczyci się tradycjami akademickimi, wielkim dziedzictwem naukowym całych uniwersyteckich pokoleń, Uczelnią o silnym poczuciu wyjątkowości. Uczelnią, która potrafi troszczyć się także o to, co unikatowe i dla nas specyficzne. Mam nadzieję, że nasza nowa Strategia stanie się narzędziem, które przyczyni się do poprawy warunków tworzenia wybitnych i przełomowych badań oraz wzmacniania doskonałości dydaktycznej. Chcemy budować Uniwersytet jako otwartą, pionierską, ale i odpowiedzialną wspólnotę akademicką, której fundamentem są niezależność, zaangażowanie, odwaga w myśleniu, tolerancja, a także szacunek i dialog – pisze rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak we wstępie do dokumentu.
Cele Uniwersytetu Warszawskiego:
I Filar: Wszechstronne kształcenie
- Zmienianie świata poprzez kształtowanie talentów i postaw
- Nowoczesne kształcenie – w stronę dialogu i partycypacji
- Innowacje cyfrowe w edukacji
- Od relacji mistrz–uczeń do akademickiej wspólnoty wartości
- Poszukując i inspirując – międzynarodowa wymiana edukacyjna
II Filar: Doskonałość badawcza
- Odwaga i prawda naukowa
- Usprawnienie procesów wspierających badania jako droga do doskonałości badawczej
- Dojrzałość cyfrowa w działalności naukowej
- Interdyscyplinarność badań – wspólnota działań i praktyk badawczych
- Uniwersytet jako znaczący partner badawczy w środowisku międzynarodowym
III Filar: Odpowiedzialne zarządzanie uczelnią oraz rozwój infrastruktury
- Wzmacnianie autorytetu Uczelni – w stronę szerszego otwarcia, współpracy i zaangażowania
- Odpowiedzialność i sprawność u podstaw uniwersyteckiej kultury działania
- Rozwój cyfrowej organizacji dla wzmocnienia spójności i zarządzania
- Uniwersytet zintegrowany wokół wspólnych wartości
- Wsparcie umiędzynarodowienia Uczelni impulsem rozwoju
IV Filar: Przyjazne i aktywizujące środowisko pracy
- Wzmacnianie etosu nauczyciela akademickiego
- Uniwersytet Warszawski przyjaznym pracodawcą
- Transformacja cyfrowa a środowisko pracy
- Wspierająca, współpracująca i odpowiedzialna wspólnota akademicka
- Rozwój zawodowy dzięki mobilności międzynarodowej
Wdrożenie Strategii
Aby osiągnąć cele sformułowane w dokumencie, Uniwersytet opracuje szczegółowy Plan wykonawczy, pozwalający na operacjonalizację i stałą aktualizację założeń oraz deklaracji. W dokumencie Strategii sformułowano przykładowe wskaźniki, za pomocą których w kolejnych latach będzie monitorowana i mierzona realizacja celów w poszczególnych filarach.
W realizacji Planu uczestniczyć będą przedstawiciele całej społeczności akademickiej. Powołany zostanie również Komitet Sterujący.
Uchwała nr 299 Senatu UW z 29 czerwca 2023 roku w sprawie przyjęcia Strategii Uniwersytetu Warszawskiego na lata 2023–2032 >>
Źródło: www.uw.edu.pl