W ciągu niemal trzydziestu lat funkcjonowania Pracowni zakupiono specjalistyczną, niejednokrotnie unikatową w skali kraju aparaturę do badań elektrochemicznych materiałów stosowanych w chemicznych źródłach prądu oraz testowania gotowych baterii i akumulatorów. Znajdują się tu m.in. skaningowy mikroskop elektronowy (SEM) z przystawką do analizy rentgenowskiej (EDAX), elektrochemiczna mikrowaga kwarcowa (EQCM), spektrofotometr UV – VIS, mikroskopy Ramana, kilkadziesiąt elektrochemicznych stacji pomiarowych czy piece laboratoryjne.

Idea naszej działalności polega na równoległym prowadzeniu prac konstrukcyjnych nad baterią z badaniami podstawowymi, których wyniki przenosimy na grunt praktyczny. Dzięki temu stworzyliśmy ogniwa o parametrach porównywalnych lub nawet lepszych niż te, jakimi dysponują najlepsze produkty na świecie – tłumaczy prof. Czerwiński.

W tej chwili najbardziej zaawansowane prace dotyczą akumulatora kwasowo-węglowego – hybrydowej formy akumulatora ołowiowego z  węglową matrycą 3D. Cechuje się on bardzo dużą pojemnością energetyczną, długą żywotnością i wykorzystaniem materiałów całkowicie dostępnych w kraju i niemal w całości poddających się recyklingowi.

Pracownia uczestniczy też w pracach konsorcjum PolStorEn, którego głównym celem jest współpraca sektorów naukowego, biznesowego oraz rządowego zmierzająca do opracowania i wdrożenia nowych rozwiązań w zakresie technologii wytwarzania akumulatorów i innowacji energetycznych co bezpośrednio przekłada się na rozwój elektromobilności w Polsce.

Badacze z Pracowni prowadzą również działalność popularyzatorską. Wydanych zostało do tej pory m.in. kilka podręczników szkolnych i książek akademickich (np. Akumulatory, baterie, ogniwa autorstwa prof. Andrzeja Czerwińskiego).

 

 

Ciekawostka

Według nomenklatury fizycznej baterią nazywa się zestaw ogniw. W rzeczywistości więc np. tzw. paluszek jest ogniwem, nie baterią.

 

Na platformie Innovation Radar Komisji Europejskiej wyróżnionych jest obecnie pięć przedsięwzięć realizowanych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj >>