Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Oferta świadczeń dla studentów oraz doktorantów UW

Studenci i studentki, a także doktoranci i doktorantki Uniwersytetu Warszawskiego mogą obecnie ubiegać się o szereg świadczeń na rok akademicki 2023/2024. Świadczenia te są skierowane zarówno do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, mających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, jak i posiadających wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe.

Z uwagi na przepisy ogólnopolskie doktoranci kształcący się w szkołach doktorskich oraz doktoranci studiujący w ramach studiów doktoranckich (tzw. „stary tryb” lub „wydziałowy”) mają inne uprawnienia do świadczeń i stypendiów. Doktoranci starego trybu mogą ubiegać się o te same świadczenia co studenci oraz posiadają własne stypendia (stypendium doktoranckie oraz zwiększenie stypendium doktoranckiego).

Z kolei doktorantom kształcącym się w szkołach doktorskich UW przysługuje stypendium doktoranckie. Mogą oni również ubiegać się o przyznanie zwiększenia stypendium naukowego. Oprócz wymienionych świadczeń Uniwersytet Warszawski oferuje tej grupie także stypendium finansowane ze środków Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Dla studentów i studentek oraz doktorantów i doktorantek będących uczestnikami/uczestniczkami studiów doktoranckich
  • Stypendium rektora 

Może je otrzymać osoba, która w poprzednim roku akademickim uzyskała wyróżniające wyniki w nauce bądź posiada znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Świadczenie przysługuje zarówno studentom stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Mogą je otrzymać także ci studenci pierwszego roku studiów I stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, którzy zdali egzamin maturalny w 2023 roku, posiadają tytuł laureata lub finalisty olimpiady bądź są medalistami co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie. 

Osoby, które rozpoczynają naukę na studiach II stopnia, mogą otrzymać stypendium na podstawie wyróżniających wyników w nauce (średniej ocen) uzyskanych na ostatnim roku studiów I stopnia oraz osiągnięć naukowych, artystycznych lub sportowych uzyskanych w cyklu dydaktycznym poprzedzającym ten, na który stypendium będzie przyznane. Warunkiem jest ukończenie studiów I stopnia nie wcześniej niż dwanaście miesięcy przed rozpoczęciem studiów II stopnia.

Składanie wniosków o przyznanie stypendium rektora przez USOSweb dla studentów jest możliwe do 16 października.

O stypendium rektora w trwającym roku akademickim mogą się też ubiegać doktoranci, którzy rozpoczęli studia doktoranckie przed rokiem 2019/2020. Może je otrzymać doktorant, który w roku akademickim poprzedzającym rok akademicki, na który ubiega się o przyznanie stypendium, spełnił łącznie kryteria, wykazując się postępami w pracy naukowej, postępami w przygotowaniu rozprawy doktorskiej lub szczególnym zaangażowaniem w pracy dydaktycznej.

Doktoranci kształcący się w tzw. starym trybie mogą ubiegać się dodatkowo o przyznanie stypendium doktoranckiego i zwiększenia stypendium doktoranckiego. Wniosek o przyznanie stypendium doktoranckiego, stypendium rektora dla doktorantów i zwiększenia stypendium doktoranckiego w roku akademickim 2023/2024 doktoranci składają w systemie USOSweb w terminach określonych na stronie Biura ds. Pomocy Materialnej UW.

  • Stypendium socjalne

Może je uzyskać student UW, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, a dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1294,40 zł.

Wniosek o przyznanie stypendium socjalnego można składać przez cały rok w systemie USOSweb, jednak uzyskuje się je na semestr. Wniosek o przyznanie stypendium socjalnego należy złożyć do 18. dnia danego miesiąca (poza wyjątkami), co umożliwia naliczenie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku.

Więcej informacji znajduje się na stronie Biura ds. Pomocy Materialnej.

  • Stypendium dla osób niepełnosprawnych

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymywać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (czyli orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym).

W roku akademickim 2023/2024 wniosek o stypendium dla osób niepełnosprawnych należy złożyć w systemie USOSweb do 20. dnia danego miesiąca (w styczniu i w kwietniu 2024 roku do 22. dnia miesiąca), co umożliwia naliczenie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku.

Więcej informacji znajduje się na stronie Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami. 

  • Zapomoga

Może się o nią ubiegać osoba, która z przyczyn niezależnych od siebie znalazła się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej powodującej kosztowne i krótkotrwałe trudności w studiowaniu.

Wniosek o przyznanie zapomogi można składać przez cały rok akademicki (nie później niż w terminie trzech miesięcy od daty zdarzenia uprawniającego do przyznania świadczenia).

Dla doktorantów i doktorantek kształcących się w szkołach doktorskich

Doktorantom kształcącym się w szkołach doktorskich UW, nieposiadającym stopnia doktora, przysługuje stypendium doktoranckie (po uzyskaniu pozytywnej oceny śródokresowej kwota stypendium ulega zwiększeniu). Doktorant z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności otrzymuje stypendium doktoranckie w wysokości zwiększonej o 30% kwoty podstawowej.

Ponadto od roku akademickiego 2023/2024 doktoranci kształcący się w szkołach doktorskich, którzy ukończyli pierwszy rok kształcenia, realizują terminowo program kształcenia oraz posiadają osiągnięcia naukowe, mogą ubiegać się o przyznanie nowego świadczenia zwiększenia stypendium naukowego. Termin na składanie wniosków mija 23 października.

 

Regulamin świadczeń dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego

Regulaminów szkół doktorskich na Uniwersytecie Warszawskim

Regulamin Studiów Doktoranckich

 

Źródło: www.uw.edu.pl