Wyniki konkursu Nowe Idee 3B w Priorytetowym Obszarze Badawczym I i II

Konkurs Nowe Idee 3B w Priorytetowym Obszarze Badawczym I – POB I: Badania dla Ziemi

Priorytetowy obszar badawczy nr 1 „Badania dla Ziemi” to zintegrowane multidyscyplinarne podejście do identyfikacji zagrożeń dla środowiska, bioróżnorodności, klimatu i zdrowia oraz poszukiwanie rozwiązań, które można będzie wdrożyć i które będą służyły całemu społeczeństwu. Działania przewidziane w tym obszarze jest odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata, takie jak np. choroby cywilizacyjne, nowe mikrozanieczyszczenia czy zmiany klimatyczne.

Działania:

• Utworzenie centrum ekspercko-badawczego w Białowieskiej Stacji Geobotanicznej UW
  • Stworzenie trzech zespołów naukowych prowadzących badania z zakresu chorób cywilizacyjnych, nowych typów zanieczyszczeń środowiska oraz gospodarki o obiegu zamkniętym
  • Uruchomienie nowego kierunku studiów „Radiogenomika”
  • Wzmocnienie potencjału Core Facility na Kampusie Ochota
  • Zabezpieczenie na działalność patentową i publikacyjną

Decyzją Kierownika Programu dofinansowanie uzyskał następujący wniosek z Wydziału Chemii UW:

• Tytuł wniosku: Spektroskopia SERS na ratunek pszczołom w mieście
    Wnioskodawca: dr Szaniawska Aleksandra
    Przyznane środki: 97 846,02 PLN

Konkurs Nowe Idee 3B w Priorytetowym Obszarze Badawczym II – POB II: U podstaw mikro i makro świata

W tym obszarze badawczym mieszczą się tradycyjnie silne, dysponujące wielkim kapitałem ludzkim i ugruntowaną przez lata pozycją międzynarodową dyscypliny astronomia, biologia, chemia i fizyka, zlokalizowane na kampusie Ochota na Wydziałach Biologii, Chemii i Fizyki oraz w Centrum Nowych Technologii. W ramach tych dyscyplin szczególnie aktywne zespoły i środowiska to Obserwatorium Astronomiczne, Grupa Fizyki Subatomowej i Cząstek Elementarnych oraz Centrum Kwantowych Technologii Optycznych. Ten obszar badań jest priorytetem w agendzie organizacji międzynarodowych, rządów i przemysłu, niesie z sobą duży potencjał komercjalizacyjny.

Działania:

• Utworzenie Centrum AMO
  • Utworzenie Międzynarodowej Sieci Badawczej w obszarze zastosowań fizyki subatomowej, astronomii i chemii do badania wczesnego Wszechświata
  • Utworzenie Centrum Uczenia Maszynowego
  • Instytut Studiów Zaawansowanych
  • Fundusz odnawiania i rozwoju infrastruktury badawczej

Decyzją Kierownika Programu dofinansowanie uzyskały następujące wnioski z Wydziału Chemii UW:

• Tytuł wniosku: Otrzymywanie światłoczułych polimerów metodą fotoindukowanej polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu
    Wnioskodawca: prof. dr hab. Grzegorz Litwinienko
    Przyznane środki: 100 000,00 PLN
  • Tytuł wniosku: Obliczenia kwantowo-chemiczne parametrów magnetycznej luminescencji spolaryzowanej kołowo dla molekuł ze sprzężonymi wiązaniami π
    Wnioskodawca: prof. dr hab. Magdalena Pecul-Kudelska
    Przyznane środki: 64 000,00 PLN
  • Tytuł wniosku: Od mikrożeli do funkcjonalnych materiałów hydrożelowych
    Wnioskodawca: dr hab. Marcin Karbarz, prof. ucz.
    Przyznane środki: 100 000,00 PLN
  • Tytuł wniosku: Nowego typu nanomateriały do prowadzenia pomiarów powierzchniowo-wzmocnionego rozpraszania ramanowskiego (SERS) oparte na nanoprętach plazmonicznych z wnęką w środku
    Wnioskodawca: prof. dr hab. Andrzej Kudelski
    Przyznane środki: 99 500,00 PLN