Publikacja w ACS Applied Materials and Interfaces (2023)

W czasopiśmie ACS Applied Materials and Interfaces ukazała się publikacja zatytułowana „Lithiation of Anodic Magnetite–Hematite Nanotubes Formed on Iron” autorstwa Lary Fadillah, Damiana Kowalskiego, Mewina Vincenta, Chunyu Zhu, Sho Kitano, Yoshitaki Aokiego oraz Hirokiego Habazakiego. Artykuł powstał w wyniku wieloletniej współpracy między grupami dra inż. Damiana Kowalskiego z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Hiroki’ego Habazaki’ego z Hokkaido University.

Tworzenie samoorganizujących się nanorurek w wyniku anodyzowania jest procesem dobrze poznanym w odniesieniu do metali łatwo ulegających pasywacji, takich jak tytan, niob oraz tantal. Od kilku lat grupa dra inż. Damiana Kowalskiego wraz grupą prof. Hiroki’ego Habazaki’ego pracują nad możliwością uzyskania nanostruktury o geometrii 1D na żelazie oraz jego stopach. W powyższej pracy otrzymano nanorurki 1D w postaci elektrody Fe2O3/Fe3O4 i wykazano, że mogą one być z powodzeniem zastosowane jako mikroelektroda w baterii litowo-jonowej. Samoorganizujące nanorurki cieszą się coraz większym zainteresowaniem jako elementy baterii z uwagi na wysoką tolerancję zmian objętościowych oraz możliwość zastosowania materiału aktywnego o rozwiniętej powierzchni bez konieczności użycia spoiwa oraz dodatków przewodzących.

Projekt powstał dzięki finansowaniu z grantu Narodowego Centrum Nauki OPUS20 (UMO-2020/39/B/ST4/02548).