Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wyniki plebiscytu Słowo Roku 2023

4 stycznia ogłoszono wyniki XIII edycji plebiscytu Słowo Roku, organizowanego przez Instytut Języka Polskiego UW. W głosowaniu internautów zwyciężył wyraz wybory, a kapituła językoznawców wybrała wyrażenie sztuczna inteligencja.

Do końca grudnia trwało głosowanie w konkursie Słowo Roku 2023. Podobnie jak w latach ubiegłych, uczestnicy plebiscytu mogli wybrać słowo z listy lub zgłosić własną propozycję. Wśród słów do wyboru znalazły się m.in. wyrazy: kraken, granatnik, posłanka, wybory, patodeweloperka, inflacja i inne.

Głosowanie w zorganizowanym po raz trzynasty przez Uniwersytet Warszawski konkursie odbywało się za pomocą formularza dostępnego na stronie sloworoku.uw.edu.pl. Niezależnie od głosowania internautów wyboru najważniejszego słowa ostatnich dwunastu miesięcy dokonała także kapituła konkursu.

Za najważniejsze w 2023 roku uznano sztuczną inteligencję i wybory.

Wybór kapituły

Kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego w tegorocznej edycji plebiscytu wybrała wyrażenie sztuczna inteligencja. Na drugim miejscu tego głosowania uplasowało się słowo wybory, a na trzecim ex aequo wyrazy inflacja oraz posłanka.

Inne słowa/wyrażenia zgłoszone przez kapitułę to: marsz, marszałek rotacyjny, ministra, opozycja oraz patodeweloperka.

Wybór internautów

Słowo roku wybrali także internauci, którzy w plebiscycie oddali ponad 6 tys. głosów. Zwyciężyło słowo wybory, drugie miejsce zajęło wyrażenie sztuczna inteligencja, a trzecie wyraz inflacja.

W głosowaniu internautów pułap stu głosów przekroczyły także słowa: patodeweloperka, granatnik, gościni, opozycja oraz referendum.

Ogłoszenie wyników plebiscytu odbyło się 4 stycznia podczas konferencji prasowej online na Uniwersytecie Warszawskim.

Zapis transmisji dostępny jest na profilu uniwersyteckim w serwisie YouTube >>

Więcej informacji: komentarze językoznawców do wybranych słów

 

Źródło: www.uw.edu.pl