Więcej grantów ERC dzięki mechanizmowi transferu funduszy?
16 01 2024
Jak zwiększyć liczbę prestiżowych grantów ERC trafiających do Polski? Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu może być tzw. transfer środków w ramach funduszy europejskich dla danego kraju członkowskiego. Z mechanizmu tego skorzystała już Litwa, przesuwając 18,5 mln euro.
Zmiany dotyczące finansowania nauki, zarówno w mikro-, jak i makroskali, przeważają wśród propozycji zgłaszanych do akcji „Nauka do naprawy” (trwa do 15 stycznia!), prowadzonej wspólnie przez Polską Akademię Nauk i „Forum Akademickie”. Jednym z takich pomysłów, nadesłanym przez dr Marię Górną z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, jest przesunięcie maksymalnie do 5% środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dostępnego Polsce do Horyzontu Europa. Rozwiązanie to zaproponowane przez samą Komisję Europejską jest elementem pakietu synergii między różnymi programami UE.
Chodzi o przekazanie np. 50 mln euro z funduszy spójności bezpośrednio na rzecz wybranych instrumentów finansowanych z Horyzontu Europa, choćby konkursów European Research Council, Maria Skłodowska-Curie Actions czy European Innovation Council. Ze środków tych w polskich jednostkach mogłyby być realizowane indywidualne projekty (tzw. mono beneficiary grants) dla badaczy startujących w tych konkursach i wysoko się w nich plasujących. Ta zmiana może być wprowadzona stosunkowo łatwo w ramach umowy partnerstwa między Polską a Unią Europejską – przekonuje autorka propozycji.
Badaczka działa z ramienia Maria Curie Alumni Association (MCAA) i European Molecular Biology Organization (EMBO) w Initiative for Science in Europe (ISE). To niezależna platforma europejskich towarzystw i organizacji naukowych o akademickim charakterze, kierująca do KE opinie o działaniu nauki i kształtowaniu polityki naukowej w Europie. W rozmowie z „Forum Akademickim” dr Górna przyznaje, że w ramach swojej działalności w grupie roboczej ISE dotyczącej Horyzontu Europa poszukuje rozwiązań, które zwiększyłyby udział naszego kraju w tym programie ramowym UE. Jednym z narzędzi wskazywanych przez samą Komisję jest właśnie tzw. transfer of funds, dzięki któremu decyzją danego kraju członkowskiego można przesunąć dostępne środki strukturalne na rzecz np. konkursów dla najzdolniejszych badaczek i badaczy organizowanych przez ERC – to superliga europejskich naukowców. Nie chodzi tu przy tym o żadne dodatkowe pieniądze, lecz dołożenie funduszy zarezerwowanych i tak dla danego kraju, tyle że do innych programów.
Więcej można przeczytać na stronie „Forum Akademickie”: https://forumakademickie.pl/sprawy-nauki/wiecej-grantow-erc-dzieki-mechanizmowi-transferu-funduszy/?fbclid=IwAR2x4T_nlMoHd96PYiHMsjh-vCVQSLetqe14gESCYXAKFfM9uKT9OydABdc
Źródło: www.forumakademickie.pl