Wspomnienie prof. Edwarda Darżynkiewicza [*]

Ze smutkiem informujemy, że 21 lutego 2024 roku zmarł

prof. Edward Darżynkiewicz,

wybitny uczony,

kierownik Interdyscyplinarnego Laboratorium Biologii i Biofizyki Molekularnej w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Edward Darżynkiewicz był absolwentem Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, przez całe życie zawodowe związany z UW. Po obronie pracy doktorskiej na Wydziale Chemii wykonanej pod kierunkiem prof. Davida Shugara, związał się z Zakładem Biofizyki Instytutu Fizyki Doświadczalnej (Wydział Fizyki UW), gdzie pracował przez wiele lat. Wybitny uczony, pionier badań nad funkcją, działaniem i wykorzystaniem terapeutycznym struktury 5’ końca mRNA zwanej kapem. Autor ponad 200 publikacji naukowych.