Mikroplastik: „Mały” problem – reportaż w TVN24
08 03 2024
Zapraszamy do obejrzenia reportażu w telewizji TVN24 pt. „Mały problem”, który został wyemitowany w programie Marty Warchoł „Rozmowy o końcu świata”.
Program dotyczy obecnego problemu – mikroplastiku, który wnika do naszego organizmu każdą możliwą drogą.
W programie można zobaczyć m.in. fragmenty wywiadu z prof. dr hab. Ewą Bulską oraz dr Magdaleną Michalską-Kacymirow na temat badań prowadzonych w ramach projektu Interreg Lakes Connect, dotyczących mikroplastiku. W programie zostały wykorzystane materiały zdjęciowe zebrane w trakcie badań pilotażowych projektu Interreg Lakes Connect.
Opis programu:
Mikroplastik pod mikroskopem wygląda jak kolorowe elementy z kalejdoskopu, ale może być śmiertelnie niebezpieczny. To, co o cząsteczkach plastiku wiedzą naukowcy, nie napawa optymizmem. Mikroplastik wnika do naszego organizmu każdą możliwą drogą. Spożywamy go około 260 gramów rocznie. Można to porównać do masy burgera. – Jest to dużo – mówi dr Karol Mierzejewski z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Choć w dużej mierze go wydalamy, to jednak jego pozostałości w organizmie mogą nam zaszkodzić. Dr Mierzejewski przyznaje, że najbardziej przerażającym odkryciem było wykrycie go w łożysku. – Cząstki są lepkie i lubią tworzyć agregaty. Jeżeli wejdą do mózgu, gdzie są bardzo cieniutkie naczynia krwionośne, dochodzi do udaru – mówi z kolei profesor Ewa Bulska, dyrektorka Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Cząsteczki plastiku mogą mieć również wpływ na zaburzenia układu hormonalnego, demografię oraz choroby związane z układem nerwowym. Zauważono też kłopoty z pamięcią.
Gdzie mikroplastiku występuje najwięcej? I jak się przed nim chronić? Reportaż Marty Warchoł.
Link do zwiastunu programu: https://tvn24.pl/go/programy,7/rozmowy-o-koncu-swiata-odcinki,499186/odcinek-53,S00E53,1303870
Źródło: www.cnbch.uw.edu.pl