Lustrzane wersje molekuł

W wiosennym wydaniu pisma uczelni „UW” do przeczytania jest artykuł pt. „Lustrzane wersje molekuł”. Co zrobić, aby rutynowe badania można było wykonywać taniej i częściej? Na Uniwersytecie Warszawskim powstała koncepcja oznaczania chiralnych farmaceutyków z wykorzystaniem technik prądowych.

Naukowcy z Wydziału Chemii UW, prof. Anna M. Nowicka, dr hab. Agata Kowalczyk oraz prof. Sławomir Sęk we współpracy z grupą prof. Jana Cz. Dobrowolskiego z Instytutu Chemii i Technik Jądrowych oraz zespołem dr. hab. Roberta Kawęckiego, profesora w Instytucie Nauk Chemicznych Uniwersytetu w Siedlcach, opracowali uniwersalną, szybką metodę oznaczania poszczególnych enancjomerów chiralnych farmaceutyków w osoczu przy użyciu technik prądowych (woltamperometrii). Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Advanced Functional Materials”.

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu, który znajduje się w elektronicznej wersji pisma uczelni „UW” na str. 36-37.