Nubijskie tkaniny
20 06 2024
Dziś pierwszy dzień kalendarzowego lata. Zachęcamy do przeczytania tekstu, który kojarzy się z tą porą roku, w tym z fascynującymi podróżami. Artykuł Nubijskie tkaniny dotyczy badań archeologicznych prowadzonych na terenie Sudanu i ukazał się w wiosennym numerze pisma uczelni „UW”. Lektura przyniesie odpowiedź na pytanie o ubiór mieszkańców Starej Dongoli.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego przebadał fragmenty ubrań mieszkańców późnośredniowiecznej Dongoli (obecnie Sudan) pod kątem zawartych w nich barwników oraz stosowanych niegdyś technik barwierskich. Materiały pochodzą z zamieszkałej części miasta, a nie – jak zazwyczaj – z cmentarzysk.
Kompleksowe zbadanie pochodzenia barwników oraz metod ich nanoszenia na tkaninę było możliwe dzięki współpracy przedstawicieli dwóch dyscyplin: archeologii i chemii.
Okazuje się, że ludzie mieszkający w Starej Dongoli ozdabiali swoje stroje barwnymi nićmi. Szczególne upodobanie mieli do koloru niebieskiego.
Więcej o badaniach tkanin ze stanowiska archeologicznego w Starej Dongoli można przeczytać na łamach pisma uczelni „UW” (nr 1/110, 2024) w artykule Nubijskie tkaniny (str. 32–33).
Źródło: www.uw.edu.pl