Wspomnienie dr Anny Galskiej-Krajewskiej [*]

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Pani dr Anny Galskiej-Krajewskiej

Absolwentki, a następnie wieloletniej pracowniczki Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego,
pierwszą kierownik Zakładu Dydaktyki Chemii. Wyjątkową osobę i cenioną współpracowniczkę.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Dziekan, Rada Wydziału i społeczność akademicka
Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Pani DOKTOR ANNA GALSKA-KRAJEWSKA całe swoje życie zawodowe związała z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Już zdając egzamin wstępny na studia, była zdecydowana poświęcić się badaniom fizyko-chemicznym przyrody. Cel swój realizowała początkowo pod przewodnictwem profesora Wojciecha Świętosławskiego, który był promotorem Jej pracy magisterskiej i doktorskiej. Równie odpowiedzialnie traktowała swoje obowiązki dydaktyczne. Uważała, że misją Uniwersytetów jest przede wszystkim kształcenie młodego pokolenia i do tego zadania też trzeba się profesjonalnie przygotować. Ukończyła więc dwa kursy dydaktyczne i od początku czynnie uczestniczyła, nie tylko w pracach Sekcji Dydaktycznej Polskiego Towarzystwa Chemicznego, ale także w seminariach Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

W roku 1974 powierzono Jej zorganizowanie Zakładu Dydaktyki Chemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo łączyła pracę naukową w dziedzinie chemii fizycznej z badaniami dydaktycznymi. W 1976 r. została powołana na stanowisko kierownika Zakładu Dydaktyki Chemii, którym była do 1984 roku.

W czasie swojej aktywności naukowo-dydaktycznej była autorką lub współautorką 20 artykułów z dziedziny chemii fizycznej, ponad 70 publikacji z dydaktyki chemii, ponad 70 referatów i komunikatów z tej dziedziny oraz kierowała 38 pracami magisterskimi, z których wiele zostało nagrodzonych.

Była przede wszystkim bardzo pracowitym, obowiązkowym, skromnym i prawym człowiekiem, życzliwym dla wszystkich. Taką Ją zapamiętamy.