Uroczystość zakończenia 70. Olimpiady Chemicznej [RELACJA]

W sobotę, 15 czerwca 2024 roku, w Sali im. Samuela Bogumiła Lindego Biblioteki Uniwersyteckiej odbyły się, pod patronatem Jego Magnificencji Rektora UW, uroczyste obchody 70-lecia Olimpiady Chemicznej, połączone z oficjalnym zakończeniem jej tegorocznej edycji. Uroczystości prowadzili członkowie Prezydium Komitetu Głównego Olimpiady: prof. dr hab. Marek Orlik, prof. dr hab. Aleksandra Misicka-Kęsik, dr hab. Ewa Poboży, prof. ucz., mgr Wanda Szelągowska i dr Dagmara Tymecka. Uczestniczyli w tym wydarzeniu laureaci i wyróżnieni w finalnym etapie zawodów, ich nauczyciele, członkowie Komitetu Głównego i Komitetów Okręgowych Olimpiady Chemicznej oraz zaproszeni goście: wiceminister Edukacji Narodowej – dr Katarzyna Lubnauer, Rektor UW – prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, władze Polskiego Towarzystwa Chemicznego i przedstawiciele Wydziału III Polskiej Akademii Nauk. Zaproszenie przyjęli także m.in.: Dziekan i Prodziekani Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia Uniwersytetu Łódzkiego oraz Prodziekan ds. studenckich Wydziału Chemii UŁ, przedstawiciele Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej, Dyrektor Instytutu Chemii Fizycznej PAN, z-ca Dyrektora Instytutu Chemii Organicznej PAN, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych, autorzy zadań konkursowych oraz sympatycy i byli uczestnicy Olimpiady z różnych uczelni.

W pierwszej części uroczystości, poświęconej obchodom 70-lecia Olimpiady Chemicznej, specjalne wykłady wygłosili zaproszeni Goście: prof. dr hab. Tadeusz Marek Krygowski z Wydziału Chemii UW, prof. dr hab. Wojciech Macyk – Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz mgr Justyna Raulin – nauczycielka chemii z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. W obchody okrągłego jubileuszu Olimpiady wpisało się także Wydawnictwo Naukowe PWN SA, wydając z tej okazji „Zbiór zadań z Olimpiad Chemicznych LX–LXIX”.

Druga część uroczystości stanowiła oficjalne zakończenie jubileuszowej 70. Olimpiady. Do pierwszego etapu zawodów (25 listopada 2023 r.) przystąpiło 876 uczniów. W drugim etapie, na który złożyła się część teoretyczna (26 stycznia 2024 r.) i laboratoryjna (27 stycznia 2024 r.), wzięło udział 263 zawodników, a w finale, rozgrywanym w laboratoriach Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (22 marca 2024 r.) i salach wykładowych Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego (23 marca 2024 r.) – 92 zawodników, z których ostatecznie 31 zdobyło tytuł laureata, a 2 – wyróżnienia. Najwyższe lokaty uzyskali:

1. Michał Lipiec z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
  2. Wiktor Kępiński z II LO im. Mieszka I w Szczecinie
  3. Mateusz Żukowski z II LO im. Mieszka I w Szczecinie

Specjalne nagrody dla tych zawodników ufundowali: Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

(pełna lista laureatów i wyróżnionych jest zamieszczona na stronie https://www.olchem.edu.pl.)

Specjalne dodatkowe nagrody od Dziekana Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dyrektora Instytutu Chemii Fizycznej PAN, Dyrektora Instytutu Chemii Organicznej PAN oraz Wydawnictwa Naukowego PWN otrzymali zawodnicy, którzy najlepiej rozwiązali zadania z chemii nieorganicznej, chemii fizycznej, chemii organicznej i problemy laboratoryjne. Najmłodszy laureat został nagrodzony przez Dziekana Wydziału Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W związku z jubileuszem 70-lecia Olimpiady specjalne nagrody dla jej organizatorów, autorów zadań konkursowych i wybitnych nauczycieli chemii przyznał także Rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Do udziału w organizowanej przez Arabię Saudyjską 56. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej (IChO), na podstawie finalnych eliminacji zakwalifikowani zostali:

Michał Lipiec          z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
Piotr Olbryś            z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
Wiktor Kępiński    z II LO im. Mieszka I w Szczecinie
Mikołaj Warda       z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie

Naszej reprezentacji życzymy złotych medali!

Fot. Karolina Dudzińska/WCh UW