80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia o godz. 12.00 na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu społeczność UW uczci pamięć Bohaterów Powstania Warszawskiego. Uroczystości będzie towarzyszyło otwarcie wystawy Krybar – 80 lat pamięci.

Osiemdziesiąt lat temu, w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, VIII Zgrupowanie I Rejonu I Obwodu AK Warszawa-Śródmieście podjęło próbę odbicia Uniwersytetu Warszawskiego z rąk okupacyjnych wojsk niemieckich. 5 sierpnia zgrupowanie zostało połączone z dwiema innymi jednostkami, tworząc Grupę Bojową „Krybar”. Kolejne próby przejęcia terenu Uniwersytetu zostały przeprowadzone 23 sierpnia i 2 września.

Każdego roku Uniwersytet Warszawski wraz ze Środowiskiem Grupy Bojowej „Krybar” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej organizuje obchody rocznicowe na Kampusie Głównym przy tablicy upamiętniającej Bohaterów tamtych wydarzeń.

Bohaterski Krybar

Tegoroczna uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 przy Bramie Głównej UW. O godz. 12.45 odbędzie się wernisaż wystawy Krybar – 80 lat pamięci. Ekspozycja dostępna będzie przed siedzibą Muzeum UW (ul. Krakowskie Przedmieście 32) i w Starej Bibliotece na Kampusie Głównym.

Szczegółowe informacje znajdują się w wydarzeniu Muzeum UW na Facebooku >>

Film o „Krybarze”

Na 70. rocznicę wybuchu powstania o „Krybarze” powstał film dokumentalny.

„Grupa” – Uniwersytet w Powstaniu Warszawskim, wersja rozszerzona – YouTube

Źródło: www.uw.edu.pl