Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Nowy system biblioteczny na UW

Wraz z końcem listopada Uniwersytet Warszawski zainauguruje działanie nowego systemu obsługującego procesy biblioteczne na uczelni. BUW współpracuje w tym zakresie z Biblioteką Narodową.

Alma i Primo to nowe funkcjonalności, które ułatwią i zmodernizują korzystanie z usług bibliotecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Ze względu na zakończenie technologicznego rozwoju dotychczasowego systemu Virtua/Chamo Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW) zaczęła szukać nowych rozwiązań dla użytkowników Systemu Biblioteczno-Informacyjnego UW. Podjęła współpracę z Biblioteką Narodową i tak rozpoczęły się: proces wdrażania nowoczesnego systemu zarządzania zbiorami bibliotecznymi Alma oraz implementacja wyszukiwarki Primo.

Alma

To działający w chmurze system biblioteczny nowej generacji, stworzony przez firmę Ex Libris we współpracy z Boston College, Katholieke Universiteit Leuven, Princeton University Library i Purdue University Library. W Polsce jako pierwsza system Alma zaimplementowała Biblioteka Narodowa, tworząc jednocześnie wspólny katalog polskich bibliotek.

Korzyści z nowego systemu:

  • usprawnienie gromadzenia, katalogowania i innych procesów bibliotecznych;
  • nowoczesne rozwiązanie chmurowe wykorzystywane przez biblioteki uniwersyteckie w Polsce i w Europie;
  • możliwość generowania szczegółowych raportów, które pomagają bibliotece monitorować użyteczność i wykorzystywanie zbiorów oraz podejmować lepsze decyzje odnośnie do zarządzania zasobami w Polsce i w Europie.
Primo

Oferuje nowoczesny, intuicyjny interfejs ułatwiający wyszukiwanie w katalogu online, zarówno w zasobach danej biblioteki, jak i w innych bibliotekach w Polsce.

Korzyści z nowej wyszukiwarki:

  • możliwość filtrowania i zawężania wyników wyszukiwania, co ułatwia znalezienie konkretnych pozycji;
  • możliwość dostępu do znacznie większej liczby książek, czasopism i innych materiałów dzięki integracji z katalogami innych bibliotek;
  • szereg nowych funkcji, m.in. tworzenie list życzeń, zapisywanie wyników wyszukiwania, zarządzanie zapisywanymi listami, ustawianie powiadomień o dostępności publikacji w interesujących użytkownika dziedzinach;
  • możliwość zarządzania przez użytkowników swoimi wypożyczeniami i rezerwacjami online dzięki przejrzystym i prostym w obsłudze kontom.
Zapisy do BUW

W okresie trwania wdrożenia systemu Alma i Primo BUW będzie cały czas otwarta dla użytkowników posiadających ważne konto biblioteczne; można będzie korzystać ze zbiorów Wolnego Dostępu na miejscu, natomiast dostęp do e-zasobów BUW będzie możliwy z czasowymi ograniczeniami.

Przed przejściem na nowy system nastąpi zawieszenie zapisów do BUW, wypożyczeni i zwrotów. Zapisy z wykorzystaniem starego systemu są możliwe do 8 listopada, godz. 16.00.

Tylko do 8 listopadabędzie można zapisać się do BUW z wykorzystaniem starego systemu. Daty zwrotu książek wypożyczonych, które przypadają na okres 9–25 listopada, zostaną przesunięte na 9 grudnia.

Wznowienie zwykłego trybu pracy BUW, tzn. otwarcie Zapisów, Wypożyczalni, Czytelni, Czytelni Gabinetu Zbiorów XIX Wieku, Selfczeków i Książkomatu, obsługiwanych już z wykorzystaniem systemu Alma, jest planowane na 25 listopada.

BUW i biblioteki jednostek organizacyjnych UW będą informować na bieżąco o ewentualnych utrudnieniach związanych z wdrażaniem systemu w jego ostatecznej fazie.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie >>

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 wraz z identyfikacją graficzną (logotypami) Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biblioteki Narodowej.

Kontakt

Pytania lub uwagi dotyczące przejścia na nowy system można kierować do Zofii Kajczuk, pełnomocniczki dyrektora BUW ds. projektowania usług: z.kajczuk(at)uw.edu.pl, tel. 22 55 25 110.

Źródło: www.uw.edu.pl