Dr Klaudia Kaniewska finalistką 24. edycji Nagród Naukowych POLITYKI
21 10 2024
20 października 2024 roku podczas uroczystej gali w redakcji tygodnika POLITYKA zostali ogłoszeni laureaci i finaliści 24. edycji Nagród Naukowych POLITYKA. Jedną z finalistek w kategorii nauki ścisłe jest dr Klaudia Kaniewska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
Już po raz 24. POLITYKA przyznała Nagrody Naukowe POLITYKI. Z blisko 500 zgłoszeń Kapituła Profesorska, w której zasiadają uczeni o najwyższej pozycji w świecie polskiej nauki wyłoniła 15 tegorocznych finalistów i finalistek. Następnie Kapituła Społeczna, złożona z osób znanych ze swej nieprzeciętnej obywatelskiej aktywności i osiągnięć zawodowych, biznesowych, artystycznych, spośród tego grona wyłoniła pięciu laureatów Nagród Naukowych, do których trafiły stypendia naukowe po 15 tys. zł. Nagrodą dodatkową dla nich jest wywiad na łamach tygodnika „Polityka”. Pozostała dziesiątka otrzymała nagrody finałowe w wysokości 5 tys. zł.
Zapraszamy na stronę polityka.pl/stypendia, gdzie można przeczytać więcej o programie, Kapitułach i całej 15-stce laureatów.
Dr Klaudia Kaniewska finalistką Nagród Naukowych 2024
Opracowuje samonaprawialne materiały hydrożelowe umożliwiające monitorowanie ruchów stawów, a także nanokompozytowy organożel do konserwacji dzieł sztuki.
Rocznik 1988. Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Uniwersytetu Warszawskiego.
Poszukiwanie i doskonalenie materiałów, które mogą zmieniać właściwości w sposób kontrolowany lub w odpowiedzi na zmiany warunków otoczenia, to pasja wielu badaczy. Wyzwaniem jest opracowanie materiału żelowego, który jednocześnie pełniłby funkcję czujnika i aktywatora, czyli pod wpływem bodźca zewnętrznego, np. zmiany temperatury, pH, pola elektrycznego lub obecności specyficznej substancji, działałby w określony sposób. Część tych właściwości cechuje tzw. inteligentne hydrożele, które w precyzyjny i przewidywalny sposób zmieniają objętość lub kształt.
Dr Kaniewska skupia się na opracowaniu takich właśnie materiałów – działających jak sztuczne mięśnie, epidermalne czujniki ruchu pozwalające na monitorowanie ruchu ciała czy wykrywanie sygnałów elektrofizjologicznych. Opracowała również pionierski nanokompozytowy organożel do konserwacji dzieł sztuki, który został użyty do odrestaurowania m.in. obrazu „Caryca Katarzyna” ze zbiorów Muzeum Narodowego.
Prowadziła badania na amerykańskim Clarkson University i niemieckim Universität Greifswald. Jej dorobek to przeszło 30 artykułów w prestiżowych międzynarodowych periodykach. Była lub jest kierowniczką dwóch projektów Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, współtwórczynią patentu na materiał do renowacji obrazów.
Źródło: www.polityka.pl