Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Publikacja w Angewandte Chemie International Edition (2024)

W czasopiśmie Angewandte Chemie Int. Ed. ukazała się publikacja „Polar order in a fluid like ferroelectric with a tilted lamellar structure – observation of a polar smectic C (SmCP) phase” (https://doi.org/10.1002/anie.202416545), której współautorami są naukowcy z Wydziału Chemii UW: dr hab. Damian Pociecha, prof. ucz.; dr Jadwiga Szydłowska oraz prof. Ewa Górecka.

Materiały ferroelektryczne to klasa substancji, które charakteryzują się spontanicznym uporządkowaniem dipoli elektrycznych. Cechują je unikalne właściwości, takie jak duża podatność na pole elektryczne oraz pamięć stanu elektrycznego. Dzięki tym cechom krystaliczne materiały ferroelektryczne od lat znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach technologii, takich jak elektronika, telekomunikacja czy optoelektronika. W ostatnich latach szczególną uwagę zwrócono na ferroelektryczne fazy ciekłych kryształów, które łączą cechy zarówno cieczy, jak i ciał stałych.

W publikacji, która została przygotowana w ramach współpracy z grupą z Uniwersytetu z Leeds, UK, opisana została nowa grupa materiałów ciekłokrystalicznych, tworzących fazy ferroelektryczne o różnym stopniu uporządkowania pozycyjnego molekuł: nematyczne oraz smektyczne, w tym pochylona polarna faza smektyczna, SmCP. Spontaniczna polaryzacja elektryczna fazy SmCP jest większa o ponad dwa rzędy wielkości niż ta występująca w konwencjonalnej ferroelektrycznej fazie SmC* zbudowanej z cząsteczek chiralnych, stosowanej w niektórych urządzeniach LCD.