Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Równość na UW 2024

Rozpoczęła się druga część ogólnouniwersyteckiego badania „Równość na UW 2024”. W ankiecie mogą wziąć udział osoby studiujące, doktoryzujące się i pracujące na Uniwersytecie Warszawskim. Badanie trwa do 12 stycznia.

Badanie prowadzone jest przez Zespół Równościowy UW we współpracy z Pracownią Ewaluacji Jakości Kształcenia (PEJK) oraz Centrum Badań nad Uprzedzeniami, pod honorowym patronatem rektora prof. Alojzego Z. Nowaka.

Celem badania ankietowego jest zebranie opinii i doświadczeń członków społeczności uczelni w zakresie różnych przejawów nierównego traktowania w pracy i na studiach. Uzyskane odpowiedzi pozwolą określić skalę niepożądanych zjawisk związanych z nierównym traktowaniem jednostek we wspólnocie akademickiej.

Wyniki badań posłużą do przygotowania nowej edycji Inkluzywnego Planu Równości Płci dla UW na lata 2025–2029.

W pierwszej połowie 2024 roku przeprowadzone zostały pogłębione wywiady wśród różnych grup społeczności akademickiej. 2 grudnia otwarta została ankieta, w ramach której zbierane są opinie i doświadczenia członków społeczności UW w zakresie różnych przejawów nierównego traktowania w pracy i na studiach.

Link do ankiety jest rozsyłany drogą mailową, można ją wypełnić za pomocą konta w USOSweb. Badanie jest dostępne w języku polskim i angielskim. Można wziąć w nim udział do 12 stycznia.

Szczegółowe informacje na temat badania znajdują się na stronie rownowazni.uw.edu.pl >>

Plan Równości Płci dla UW

Plan Równości Płci dla UW (Gender Equality Plan, GEP), jako pierwszy tego typu dokument obowiązujący na polskich uczelniach, został przyjęty na lata 2020–2024. Dokument powstał na podstawie wyników badań potrzeb społeczności UW, konsultacji eksperckich oraz przeglądu rozwiązań równościowych stosowanych w uczelniach europejskich. Plan Równości Płci dla UW zakłada pięć celów, które służą wspieraniu równych praw i szans kobiet i mężczyzn.

Cele Planu Równości Płci dla UW:

  • zwiększanie świadomości wagi zagadnień równościowych oraz wzmocnienie pozytywnych postaw wobec różnorodności;
  • wspomaganie rozwoju karier naukowych kobiet;
  • zwiększenie równowagi płci w rekrutacji do pracy oraz w szkołach doktorskich;
  • ułatwienie łączenia pracy z życiem rodzinnym;
  • zwiększenie zrównoważonej reprezentacji płci w przewodniczeniu w komisjach wydziałowych, uczelnianych, w kadrze zarządczej, zespołach eksperckich i recenzenckich oraz w przewodniczeniu wydarzeniom naukowym i popularyzatorskim.

Więcej informacji o obecnym Planie Równości Płci znajduje się na stronie rownowazni.uw.edu.pl >>

Polityka równościowa na UW

Uniwersytet Warszawski wprowadził szereg rozwiązań dotyczących polityki przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym na uczelni.

28 lutego weszło w życie zarządzenie rektora UW nr 21 z 28 lutego 2024 roku w sprawie polityki przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym.

Nowe zarządzenie integruje dotychczasowe procedury, wprowadza również rozwiązania z zakresu prewencji, edukacji oraz wsparcia dla pokrzywdzonych.

Polityka równościowa na UW

Strona równościowa UW

rownowazni.uw.edu.pl

 

Źródło: www.uw.edu.pl