Publikacja w Nature Communications (2024)
09 12 2024
Praca w Nature Communications grupy Laboratorium Mikroskopii i Spektroskopii Elektronowej (kierownik dr Kamil Sobczak) o wykryciu chiralnych kanałów przewodzących generowanych przez jony wodoru.
W artykule „Transport chirality generated by a tunable tilt of Weyl nodes in a van der Waals topological magnet” badano wpływ wodoru na właściwości magnetyczne i transportowe kryształów MnSb2Te4. Stwierdzono, że wprowadzenie jonów wodoru do struktury krystalicznej prowadzi do zmiany uporządkowania magnetycznego z ferromagnetycznego (FM) na antyferromagnetyczne (AFM). Po usunięciu wodoru za pomocą wygrzewania w niskiej temperaturze, kryształy powracają do stanu FM, ale z dwukrotnie wyższą temperaturą Curie i asymetrycznym oporem podłużnym względem pola magnetycznego. Zmiany te przypisano modyfikacji nachylenia węzłów Weyla, co wpływa na chiralne właściwości transportowe materiału. Wyniki te sugerują, że wodór może być użyty do dostrajania topologicznych struktur pasmowych w materiałach kwantowych i potencjalnie może być wykorzystany jako „przełącznik chiralny” w skali nanometrowej, co otwiera nowe możliwości w projektowaniu urządzeń spintronicznych opartych na chiralności.
Transport chirality generated by a tunable tilt of Weyl nodes in a van der Waals topological magnet
Afrin N. Tamanna, Ayesha Lakra, Xiaxin Ding, Entela Buzi, Kyungwha Park, Kamil Sobczak, Haiming Deng, Gargee Sharma, Sumanta Tewari & Lia Krusin-Elbaum
Nat Commun 15, 9830 (2024). https://doi.org/10.1038/s41467-024-53319-w