Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wyróżnienia w konkursie Złoty Medal Chemii 2024

Z przyjemnością informujemy, że wyróżnienia w konkursie Złoty Medal Chemii 2024 z Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek chemia) otrzymały: Natalia Firlej i Adrianna Kruk.

 

Natalia Firlej

Natalia Firlej, Wydział Chemii (kierunek chemia), Uniwersytet Warszawski
Exploring stable NMC material compositions for Li-ion battery positive electrodes in medical applications
(opieka naukowa: dr Dominika A. Buchberger)

Przedmiotem badań były stabilne materiały NMC (litowanych tlenków niklowo-manganowo-kobaltowych) przeznaczone do akumulatorów litowo-jonowych stosowanych w urządzeniach medycznych. Podjęto analizę, jak skład chemiczny, morfologia oraz struktura tych materiałów wpływają na ich wydajność i stabilność. Powyższe właściwości są kluczowe dla urządzeń takich jak rozruszniki serca czy przenośne monitory zdrowia. Dzięki przeprowadzonym badaniom określono optymalny skład NMC, który zapewnia długą żywotność baterii i niezawodne działanie w wymagających warunkach opieki medycznej.

 

Adrianna Kruk

Adrianna Kruk, Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze (kierunek chemia), Uniwersytet Warszawski
Predicting molecular excitations induced by high-velocity massive charged particle
(opieka naukowa: dr hab. inż. Michał Lesiuk, prof. ucz.)

Oddziaływania między cząsteczkami chemicznymi, a szybkimi, naładowanymi cząstkami obdarzonymi masą są istotne w wielu dziedzinach nauki – od radioterapii, gdzie strumień szybkich protonów jest wykorzystywany w leczeniu nowotworów, do fizyki wysokich energii, w której takie oddziaływania być może pozwolą na odkrycie ciemnej materii. Celem pracy było rozwinięcie metody chemii kwantowej, która pozwoli na modelowanie takich oddziaływań, a przede wszystkich wzbudzeń chemicznych przez nie wywoływanych. Opracowano dwa możliwe podejścia do tego problemu. Przeprowadzono obliczenia i opisano wzbudzenia cząsteczek wody indukowane przez hipotetyczną cząstkę ciemnej materii (gravitino).

Adrianna Kruk otrzymała również wyróżnienie specjalne DuPont.


Konkurs ma na celu wyłonienie autorów najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z chemii i jej pogranicza. Organizatorem konkursu jest Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie oraz firma DuPont. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Polskie Towarzystwo Chemiczne, Komitet Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk oraz prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Finaliści Konkursu zostali poproszeni o przygotowanie krótkiej prezentacji ustnej (10 minut) do przedstawienia na spotkaniu II etapu Konkursu. Będzie to spotkanie w formie tradycyjnej, odbędzie się w czwartek 21 listopada br. w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Celem jest wybór przez członków Jury Laureatów głównych nagród Konkursu. Zgodnie z tradycją wszyscy Finaliści mają możliwość udziału w dyskusji po każdym wystąpieniu, jak również będą sami oceniać swoich kolegów/koleżanki (przewidziana jest dodatkowa nagroda).

Więcej informacji: http://www.zlotymedalchemii.pl/?id=home

Serdecznie gratulujemy!

 

Źródło: www.zlotymedalchemii.pl