Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład z ciekawej chemii 23.01.2025

W dniu 23 stycznia 2025 r. (czwartek) o godz. 16.00 w Auli Wydziału Chemii UW prof. dr hab. Beata Krasnodębska-Ostręga wygłosi wykład z ciekawej chemii pt. „Lepsze znane zło … ocena rzeczywistego skażenia środowiska”.

Wykład porusza zagadnienia związane z analizą stanu skażenia wody, gleby, czy roślin (biotyczne i abiotyczne elementy ekosystemów) nie tylko z perspektywy analizy całkowitej zawartości substancji (po mineralizacji) o cechach ksenobiotyków, pierwiastków i związków uznanych za toksyczne, czy ważnych nutrientów. Omówione zostaną podstawowe pojęcia powiązane z analizą specjacyjną (badaniem form fizyko-chemicznych ksenobiotyku bez chemicznej ingerencji w próbkę), tj. specjacja chemiczna i fizyczna oraz frakcjonowanie. Wskaże przyczyny toksyczności substancji w powiązaniu z ich budową (izomerią), czy stopniem utlenienia jonu centralnego. Wskazane zostanie miejsce chemii w oszacowywaniu mobilności i biodostępności analitów, ocenie bioakumulacji ksenobiotyków i zastosowania fitoremediacji, oraz w analizie retrospektywnej (nowoczesny monitoring). Prezentowane będą dane własne uzyskane po wieloletnich badaniach związanych z analityką środowiska prowadzonych w grupie badawczej kierowanej przez Profesor Krasnodębską-Ostręgę.

Serdecznie zapraszamy!