Nowe repozytorium danych badawczych UW
12 01 2024
Archiwizacja i udostępnianie danych badawczych to główne zadania instytucjonalnego repozytorium utworzonego przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW we współpracy z Centrum Kompetencji Cyfrowych UW. Podczas spotkania, które odbyło się 12 stycznia, prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań, zainaugurował działanie nowej bazy danych.
Repozytorium danych badawczych Uniwersytetu Warszawskiego ma na celu sprawne zarządzanie tymi danymi, w tym ich archiwizację i udostępnianie. Zostało utworzone przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW we współpracy z Centrum Kompetencji Cyfrowych UW.
– Repozytorium danych badawczych jest działaniem prowadzonym w ramach Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” w celu podniesienia poziomu badań naukowych oraz procesów związanych z realizacją i zarządzaniem efektami tych badań. W ramach programu powstaną docelowo dwie zintegrowane ze sobą bazy: repozytorium danych badawczych oraz repozytorium tekstów, które umożliwią szeroki i bezpłatny dostęp do publikacji wyników badań – powiedział prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań, podczas oficjalnego otwarcia repozytorium, które odbyło się 12 stycznia w auli Starej Biblioteki na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu.
Nowe repozytorium ułatwi promocję osiągnięć badawczych, zwiększenie cytowań prac oraz analizę postępów w projektach badawczych.
– Zapewniamy szeroką funkcjonalność repozytorium, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych naukowczyń i naukowców oraz regulacjom ze strony instytucji zewnętrznych – zaznaczył prof. Lalak.
Nowo utworzona baza umożliwia przechowywanie i udostępnianie danych badawczych z uwzględnieniem wszystkich dziedzin nauki oraz powiązanie zasobów z innymi wynikami badań, np. z artykułami naukowymi z Repozytorium Publikacji UW przygotowywanym przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie. Dodatkowo repozytorium ułatwia badaczom zarządzanie danymi zgodnie z wytycznymi prowadzonego projektu. Jest także narzędziem wspierającym promocję efektów pracy badaczy m.in. w środowisku naukowym.
Repozytorium dostępne jest na stronie https://danebadawcze.uw.edu.pl/. Korzystanie z bazy możliwe jest dla zalogowanych użytkowników kont CAS UW.
Źródło: www.uw.edu.pl