Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Nagroda IUPAC im. Franzosiniego 2024 dla dr. Cezarego Gumińskiego

Nagroda IUPAC (Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej) im. Franzosiniego jest przyznawana corocznie od 1988 roku przez Podkomitet IUPAC ds. danych dotyczących rozpuszczalności i równowag chemicznych (SSED). Docenia ona wybitny i trwały wkład badaczy w tematyce krytycznej oceny danych dotyczących rozpuszczalności i powiązanych procesów równowag chemicznych.

W 2024 r. Nagroda została przyznana dr. Cezaremu Gumińskiemu z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat tegorocznej edycji został ogłoszony podczas „Międzynarodowego Sympozjum na temat Zjawisk Rozpuszczalności i Powiązanych Procesów Równowagowych” (ISSP21) w Serbii. W trakcie ceremonii wręczenia Nagrody dr Gumiński przedstawił wykład pt. „Moje przygody z danymi dotyczącymi rozpuszczalności”. Dr Gumiński jest drugim Polakiem, który otrzymał to międzynarodowe wyróżnienie.

W trakcie ponad 40-letniej działalności w Komisji SSED dr Gumiński został współautorem 9 tomów krytycznej analizy danych eksperymentalnych rozpuszczalności oraz kilku rozdziałów w monografiach. Opracowania te dotyczyły rozpuszczalności metali i połączeń międzymetalicznych w rtęci i ciekłych metalach alkalicznych oraz rozpuszczalności popularnych soli lantanowców w roztworach wodnych. Na przełomie lat 70./80. dr. Gumińskiego zaprosił do współpracy Profesor Zbigniew Galus, z którym powstały dwa pierwsze tomy, nagrodzone przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 1987 r. Profesor Galus katalizował powstawanie kolejnych opracowań.

Link do strony IUPAC: https://iupac.org/paolo-franzosini-prize-and-christo-balarew-award-2024/

 

Akt wręczenia nagrody, od lewej Clara Magalhaes (przewodnicząca SSED), Magdalena Bendova (edytor Journal of Solution Chemistry) oraz Cezary Gumiński.