Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład z ciekawej chemii 27.10.2022

W dniu 27 października 2022 r. (czwartek) o godz. 16.00 dr hab. Michał Bystrzejewski, prof. ucz. wygłosi wykład z ciekawej chemii pt. „Węgiel nie zawsze jest czarny: od grafitu w ołówku do fluorescencyjnych węglowych kropek kwantowych”.

Wykład odbędzie się w formie zdalnej.

Link do spotkania: https://meet.google.com/bar-ntgm-ffa

Streszczenie:

Węgiel jest czwartym pierwiastkiem pod względem częstotliwości występowania we Wszechświecie. Na Ziemi węgiel występuje zarówno w postaci pierwiastkowej (grafit, diament, węgle kopalne) jak i w wielu różnych postaciach molekularnych (biomasa, węglowodory ciekłe i gazowe, minerały). Materiały węglowe, za sprawą odkrycia fullerenów (1985 r.), są intensywne badane i charakteryzowane. Na początku wykładu zostanie omówiona alotropia węgla. Następnie słuchacze będą zaproszeni do wysłuchania opowieści o historii odkrywania nowych odmian alotropowych i morfologicznych stałego węgla: fullerenów, nanorurek węglowych, nanocebulek i nanokapsułek węglowych, grafenu, tlenku grafenu oraz węglowych kropek kwantowych.

Wodna zawiesina węglowych kropek kwantowych (ACS Materials).