Rozpoczęcie plebiscytu na Słowo Roku 2022
28 11 2022
Rozpoczął się plebiscyt na najważniejsze słowo 2022 roku. Do 31 grudnia internauci mają możliwość zagłosować na wyraz, który ich zdaniem najbardziej charakteryzuje ostatnie dwanaście miesięcy. Na stronie sloworoku.uw.edu.pl każdy może wybrać jeden z ponad dwudziestu podanych wyrazów (m.in.: „wojna”, „rzeka”, „omikron”) lub przesłać własną propozycję. Wyboru słowa, równolegle z głosowaniem internetowym, dokona także kapituła plebiscytu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku 2023 roku.
Tegoroczna edycja jest 12. odsłoną plebiscytu organizowanego przez Instytut Języka Polskiego UW. Co roku wybierane są słowa, które najbardziej odzwierciedlają ważne tematy i wydarzenia minionych dwunastu miesięcy.
Na stronie sloworoku.uw.edu.pl można wybrać jedno z 23 słów i wyrażeń, które w tekstach prasowych były w ostatnim roku najczęściej przytaczane w stosunku do poprzednich lat. Głosować można m.in. na wyrazy: „wojna”, „uchodźca”, „rzeka”, „omikron”, „pomoc”.
Lista została zestawiona na podstawie codziennych badań częstości słów: slowanaczasie.uw.edu.pl oraz slowadnia.clarin-pl.eu. Można również zgłosić własną propozycję: słowo lub wyrażenie złożone z dwóch słów. Nie będą uwzględniane wyrazy wulgarne, obraźliwe, związane z mową nienawiści, nazwy własne – osobowe, miejscowe i organizacyjne. Więcej informacji znajduje się w regulaminie plebiscytu.
Głosować można do 31 grudnia, do godz. 23.59 pod adresem: https://sloworoku.uw.edu.pl/.
Słowem 2021 roku na podstawie wyboru, zarówno internautów, jak i kapituły zostało „szczepienie”, słowem 2020 roku – „koronawirus”, w 2019 roku kapitula wybrała „klimat”, a internauci – „LGBT”.
Ogłoszenie wyników plebiscytu na Słowo Roku 2022 nastąpi podczas konferencji online 3 stycznia 2023 roku.
Równolegle z głosowaniem internetowym słowo roku wybierze ogólnopolska kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego. Członkami kapituły są: prof. Marian Bugajski (UZ), prof. Katarzyna Kłosińska (UW), prof. Ewa Kołodziejek (US), prof. Danuta Krzyżyk (UŚ), prof. Jan Miodek (UWr), prof. Jolanta Panasiuk (UMCS), prof. Renata Przybylska (UJ), prof. Mariusz Rutkowski (UWM), prof. Barbara Sobczak (UAM), prof. Rafał Zimny (UKW). Sekretarzem kapituły jest prof. Marek Łaziński (UW).
Słowa roku na świecie
Najważniejsze słowa wybierane są również w rożnych krajach i środowiskach. Słowa roku i szerzej słowa kluczowe w różnych ujęciach będą tematem konferencji Instytutu Języka Polskiego UW, Instytutu Germanistyki UW oraz Fundacji Języka Polskiego, która odbędzie się 2 i 3 grudnia. Więcej informacji o konferencji znajduje się na stronie Fundacji Języka Polskiego.
Największe zainteresowanie na świecie budzi Word of the Year słowników oksfordzkich. Rok temu było to vax „sczepienie”. W tym roku leksykografowie zostawili internautom do wyboru trzy słowa: metaverse „wirtualna rzeczywistość”, #IStandWith – hasztag w znaczeniu „popieram”, stosowany często (choć nie tylko) w odniesieniu do Ukrainy – oraz Goblin mode „tryb goblina” – postawa odrzucenia tego, czego od nas oczekuje społeczeństwo na rzecz własnych potrzeb. Na oksfordzkie słowo roku można głosować z całego świata, także z Polski do 2 grudnia (więcej: https://languages.oup.com/word-of-the-year/2022).
Młodzieżowe Słowo Roku
W Polsce wybierane jest także młodzieżowe słowo roku w plebiscycie organizowanym przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Na jedno z 20 finałowych słów można głosować do 30 listopada. Więcej informacji znajduje się na stronie UW.
Źródło: www.uw.edu.pl