Muzeum aparatury i sprzętów chemicznych
MUZEUM APARATURY I SPRZĘTÓW CHEMICZNYCH
Budynek Wydziału Chemii ukończony i wyposażany po 1939 roku został zdewastowany a sprzęt i aparatura chemiczna wywieziona. Dlatego po zakończeniu drugiej wojny światowej gromadzenie aparatury naukowej zaczynało się od zera. Była ona niezbędna do rozpoczęcia badań.
Ogromne zasługi w tej materii miał Profesor Wiktor Kemula, profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Ten wybitny chemik naukowo zajmował się fotochemią i polarografią a był także niestrudzonym organizatorem. Jego osobiste kontakty i wyjazdy zagraniczne pozwoliły na gromadzenie aparatury naukowej, tak aby na Wydziale mogła być prowadzona nie tylko dydaktyka, ale i nauka.
Muzeum Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego to inicjatywa oddolna. Dzięki Pani mgr. Zofii Boglewskiej-Hulanickiej nie zezłomowano wielu urządzeń. Do dziś w szafach na korytarzach, czy pokojach wielu pracowników zdeponowana jest nasza historia.
Z inicjatywy władz naszego Wydziału powstało wirtualne Muzeum Wydziału Chemii UW, w którym będą Państwo mogli zobaczyć nasze eksponaty w formie zdjęć oraz opisów urządzeń.
Zachęcamy do zgłaszania „skarbów”, których zdjęcia będzie można dołączyć do wirtualnego muzeum. Zapraszamy członków naszej społeczności do korygowania opisów i nadsyłania historii tych sprzętów na adres promocja@chem.uw.edu.pl.
„Nie tylko przyszłość wieczna jest, nie tylko,
I przeszłość, owszem, wieczności jest dobą …”
CYPRIAN KAMIL NORWID